Alians Przeciw Depresji w Powiecie Piaseczyńskim

Aktualizacja: 12-10-2023

Patronat nad uruchomieniem Gminno-Powiatowego Aliansu w Powiecie Piaseczyńskim objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a sojusznikiem jest również Akademia.

W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który przypada 10 października, przedstawiciele gmin Góra Kalwaria, Piaseczno, Lesznowola, Konstancin-Jeziorna, Prażmów i Tarczyn wraz z Zarządem Powiatu Piaseczyńskiego podpisali deklarację na rzecz przeciwdziałania depresji w powiecie piaseczyńskim.

Do głosu samorządowców przyłączyli się przedstawiciele podmiotów leczniczych, szkół, ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, domów opieki, organizacji pozarządowych, a także samej społeczności lokalnej.

Celem aliansu jest lokalne wspieranie zdrowia i dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży, osób dorosłych, w tym seniorów, promocja zdrowia psychicznego w miejscu pracy, uwzględnianie kwestii zdrowia psychicznego w sytuacjach kryzysowych. Deklaracja jest również zobowiązaniem do korzystania z dobrych praktyk Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia w rozpowszechnianiu wiedzy o rozpoznawaniu i leczeniu depresji, ale również do osobistego zaangażowania i udostępniania swoich zasobów.

Celem aliansu jest też umożliwienie psychoterapeutom i lekarzom rodzinnym dostępu do darmowego, sfinansowanego przez Komisję Europejską narzędzia psychoedukacyjnego iFightDepression, jest to aplikacja umożliwiająca samoobserwację swojego stanu psychicznego, pomagająca w ocenie kondycji psychicznej i podejmowaniu aktywności służących jej poprawie. Narzędzie jest bardzo użyteczne nie tylko dla osób z niego korzystających, ale także dla lekarzy, którzy mogą dzięki niemu monitorować poziom zdrowia psychicznego swoich pacjentów i reagować w sytuacjach kiedy narzędzie alarmuje, że dzieje się coś złego. Dostęp do aplikacji można uzyskać wysyłając maila na adres: przeciwdepresji[at]piaseczno.pl

Kliknij, aby przeczytać cały artykuł >>

Źródło: strona internetowa Powiat Piaseczyński

Darmowe warsztaty z narzędzia iFightDepression są już prowadzone w Polsce. Zapraszamy lekarzy i psychoterapeutów do kontaktu z dr. Piotrem Toczyskim: ptoczyski@aps.edu.pl

Strona internetowa Alians Przeciw Depresji w Warszawie >>

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 12-10-2023