dr Alicja Zagrodzka

Stanowisko: adiunkt

Instytut: Instytut Pedagogiki

Jednostka : Katedra Historii Wychowania


Kontakt

E-mail: alaza[at]aps.edu.pl


Główne obszary badawcze

  • Historia wychowania w średniowieczu i renesansie, komunikacja międzyludzka i metodyka nauczania, a w szczególności: pedagogika Vittorina da Feltre i Pietra Paola Vergeria Starszego oraz zastosowanie Porozumienia bez Przemocy (NVC) i Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach (PSR) w dydaktyce akademickiej.

Publikacje, konferencje, wydarzenia


Biogram

  • Ukończyła studia magisterskie historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2011 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. W 2012 r. Towarzystwo Historii Edukacji w 2012 r. przyznało jej I nagrodę w konkursie im. Prof. Czesława Majorka za pracę doktorską pt. Vittorino da Feltre – pedagog z XV wieku.

    Jest również trenerką empatycznej komunikacji. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej „Profilaktyka i terapia trudności wychowawczych – pomoc dziecku i rodzinie”, szkolenia uprawniające do prowadzenia warsztatów umiejętności wychowawczych I i III stopnia (dla rodziców i wychowawców oraz dla rodziców nastolatków) według programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” opracowanego w Ośrodku Rozwoju Edukacji, szkolenie z Porozumienia bez Przemocy (NVC) Marshalla B. Rosenberga prowadzone przez certyfikowane trenerki NVC oraz szkolenie z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR) I st.

    Od 2001 r. pracuje nieprzerwanie w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Prowadzi zajęcia z historii wychowania, komunikacji interpersonalnej i komunikacji w szkole oraz warsztaty umiejętności interpersonalnych, warsztaty radzenia sobie ze stresem i fakultet „Świat uczuć i potrzeb”. Jest kierowniczką studiów podyplomowych „Porozumienie bez Przemocy (NVC) w edukacji”.

fotografia osoby Alicja Zagrodzka